sobota, 8 grudnia 2012

FM serwuje nam podwyżkę niektórych lokat


Jeśli coś dzieje się w Meritum niemal pewne jest, że coś także drgnie w FM. Oba banki widocznie obserwują się wzajemnie i reagują na każdy ruch rywala jakby nikt nie chciał być gorszy w ofercie od rywala.

Zbieżność stała się na tyle regułą że często w artykułach omawiam oba banki razem. Oba bowiem oferują dobre pakiety lokat i oba też stawiają na lokaty o oprocentowaniu zmiennym oparte o wskaźnik WIBOR na sześć miesięcy. Wczoraj zobaczyliśmy że Meritum dołożył lokatę 4 miesięczną do swojego arsenału z 6,20% na liczniku. A co na to rywal?

A rywal nie pozostaje mu dłużny i też robi podwyżkę mimo spadku stóp o 0,25%. A podwyżka sięga nawet 6,20% a jakżeby inaczej. Przyjrzymy się zatem bliżej FMowi i porównamy go z Meritum gdyż raz górą jest jeden a raz drugi i zawsze trzeba porównać oba by realnie ocenić lepszą ofertę.


Jak widzieliśmy wczoraj w Meritum mamy 4 lokaty powyżej 6% spośród których trzy nie drgnęły jeszcze w grudniu a więc statek HMS Meritum jeszcze pływa na w miarę spokojnym morzu. Natomiast na HMS FM morze jest wzburzone, część lokat w górę a część w dół.

Wniosek jest prosty, należy łapać te co lecą w górę nie dbając o te które nurkują w dół poniżej poziom 6%. Pod powierzchnią zostały wszystkie lokaty od dziewięciomiesięcznej wzwyż. Atrakcyjne są już tylko krótkoterminowe czyli do pół roku.

Patrząc na najnowsze stawki widzimy, że zostały nam już tylko ochłapy oto one:
3 miesiące - 6,00% (+0,50%)
6 miesięcy - 6,20% (+0,10%)

Jak widać zostały te najatrakcyjniejsze i co ciekawe obie zanotowały wzrost oprocentowania. I praktycznie dają zarobić więcej niż Meritum gdzie 6,20% gwarantowane jest o dwa miesiące krócej. I nie ma co ukrywać to już ostatni dzwonek na tak dobre lokaty. W nowym roku a przypuszczalnie jeszcze w tym z pewnością cały statek zatonie.

W przypadku lokat wyborowych nie ma co do tego wątpliwości. Jak pisałem wczoraj stawka WIBOR 6M spadła znacznie od 27 września  Podobnie jak w przypadku Meritum, FM też bierze pod uwagę ten sam dzień według którego nalicza oprocentowanie zmieniane co kwartał. Warto jednak tutaj podkreślić, że jeśli oferty lokat są porównywalne.

Myląca reklama - zapewnia zysk tylko przez kilka dni Źródło: fm


Lokaty wiborowe są o wiele bardziej atrakcyjne tutaj aniżeli w Meritum. FM dodaje nawet 1,55% do WIBOR6M podczas gdy Meritum zaledwie 1,20%. Mało tego FM dodaje marżę w bardzo dziwny sposób, ale każdy z nich jest ciekawszy od Meritum. Oto szcegóły:
12 miesięcy - WIBOR6M + 1,55%
24 miesiące - WIBOR6M + 1,35%
36 miesięcy - WIBOR 6M + 1,40%

Mimo lepszej oferty biorąc pod uwagę że dziś WIBOR 6M wynosi 4,34% to nawet najlepsza opcja marży 1,55% dałaby dziś zaledwie 5,89% czyli i tak poniżej niedawnej normy. 

Podsumowując FM ma dziś lepszą lokatę od Meritum. Bo jakby nie patrzeć liczy się konkretna oferta a nie wachlarz możliwości.

3 komentarze:

 1. Do rozgrywki o nasze zasoby stanął w szranki IdeaBank z lokatą Plus10% - oferta ograniczona (1000osób). Może warto ją wsiąść pod lupę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Omawiałem ją już daaawno temu tutaj
   http://polakcandwa.blogspot.com/2012/10/prawo-dzungli-czyli-lokata-plus-10.html
   Nowością jest lokata z tabletem ale ta dopiero będzie w poniedziałek.

   Usuń
 2. Mat.

  Zwrócił, ktoś uwagę na nową, żenująco marną ofertę lokat w Alior Sync?

  1 miesiąc 4,10%
  3 miesiące 4,15%
  4 miesiące JUŻ JEJ NIE MA
  6 miesięcy 4,20%**
  12 miesięcy 4,30%

  I jeszcze to śmieszne ograniczenie.
  **można założyć lokaty na łączną kwotę 10 000 zł

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...