poniedziałek, 10 grudnia 2012

Lokata z tabletem Samsung Galaxy bez dodatkowych produktów


W ofercie Idei w sobotę pojawiła się lokata z tabletem czy używając nazwy banku Tablety za lokaty. Wiadomo według zasad marketingu to co najważniejsze musi stać na początku aby przyciągało uwagę. Mało tego lokata z tabletem sugeruje przecież, że tablet jest dodatkiem do lokaty a ma być na odwrót.

No więc niech im będzie. Właściwa nazwa to tablet za lokaty a więc tak naprawdę za założenie lokaty dostaniemy w nagrodę tablet. I nie jest to żadna loteria wśród osób biorących udział w promocji. To faktycznie tablet w fizycznej postaci dla każdego kto zechce założyć lokatę.

Wygląda podejrzanie od samego początku. To, że mamy okres w którym wałęsają się po świecie mikołaje nawet takie, które napadają na banki nie oznacza, że mamy być łatwowierni i wyciągać łapki wszędzie tam gdzie są prezenty. Weźmiemy ten pomysł pod lupę i prześwietlimy najnowszy produkt banku z pomysłem których jak widać mu nie brakuje.


Słowo tablety sugeruje liczbę mnogą a więc minimum dwa. I tyle właśnie tabletów mamy do wyboru a dokładniej Samsung Galaxy Tab 2 7.0 lub Apple iPad 16GB WiFi a więc nie byle jakie firmy ale od razu te z górnej półki. A więc robi się coraz ciekawiej.

Kolejny ciekawy pomysł idea banku Źródło: idea


Samsung Galaxy Tab 2 7.0 8GB
Według Idei wartość ofiarowywanego tabletu wynosi 850 zł tyle zatem teoretycznie wynosi nasz czysty zysk. Promocja przewiduje tylko 400 sztuk tego tabletu i każdy może mieć oczywiście tylko jedną taką lokatę. Lokatę można założyć na trzy okresy: 2 lata, 4 lata oraz... aż 10 lat. Czyli mamy supermaraton. Do tego wewnątrz mamy tutaj dwa różne warianty. 

Opisywanie  tej lokaty trwałoby strasznie długo spójrzmy zatem na poniższą tabelę, która wyjaśnia wszystko w dość skomasowany sposób.
Jak czytać tę tabelę? Dla przykładu omówimy ostatni wiersz czyli wybór lokaty o najmniejszym wkładzie. Jak widzimy najmniejszą kwotą na jaką możemy założyć lokatę to 5.000 zł jest to jednak równoznaczne z wyborem wariantu na 10 lat o czym informuje 120 miesięcy. 

W tym jak i w każdym innym wariancie mamy dwa okresy trwania
 •  przez lata 1-3 (informacja w nawiasie) nasza lokata będzie oprocentowana zaledwie na 0,10% 
 •  przez kolejne lata czyli 4-10 lokata będzie oprocentowana tylko na 3% czyli o wiele więcej ale też w sumie raczej niewiele
Dla nas najważniejsza jest jednak ostatnia kolumna w którym znajduje się średnie oprocentowanie lokaty które wynosi raptem tylko 2,13% a więc tyle ile możemy spotkać w PKO. No dobrze ale tutaj mamy za to tablet.

Okresy są bardzo długie zatem warto od razu zapoznać się z karami za zerwanie umowy. Życie jest nieobliczalne i nigdy nie wiadomo kiedy kasa może być potrzebna.

 • Okres 2 letni pierwszy wiersz w tabeli - odsetki zostają zwrócone jeżeli klient zerwie lokatę w terminie 3 dni roboczych po zakończeniu 3-ciego lub 6-tego miesiąca trwania lokaty. Po tym terminie odsetki nie przysługują
 • Okres 2 letni drugi wiersz w tabeli - odsetki zostają zwrócone jeżeli klient zerwie lokatę w terminie 3 dni roboczych po zakończeniu 6-tego lub 12-tego miesiąca trwania lokaty. Po tym terminie odsetki nie przysługują
 • Okres 4 letni trzeci wiersz w tabeli - odsetki zostają zwrócone jeżeli klient zerwie lokatę w terminie 3 dni roboczych po zakończeniu 12-tego lub 24-tego miesiąca trwania lokaty. Po tym terminie odsetki nie przysługują
 • Okres 10 letni trzeci wiersz w tabeli - odsetki zostają zwrócone jeżeli klient zerwie lokatę w terminie 3 dni roboczych po zakończeniu 36-tego lub 72-tego miesiąca trwania lokaty. Po tym terminie odsetki nie przysługują

Przypomina to lokatę antyinflacyjną z czerwca ubiegłego roku gdzie można było zrywać lokatę w terminie 3 dni roboczych co kwartał bez utraty odsetek. I trzeba przyznać, że Idea jest słowna, lokatę taką zerwałem w połowie jej trwania z całkowitymi odsetkami. 
 
Jak to jest w przypadku drugiego tableta firmy Apple opisuję dziś na blogu PP2 

Ciąg dalszy: Lokata z tabletem Apple iPad bez produktów ekstra

7 komentarzy:

 1. Idea ma nas za półidiotów.
  Czy kogoś kto ma do ulokowania 55 000 PLN nie stac na tableta za 800 PLN (a ni jak piszą 850 PLN) - patrz ALLEGRO.

  Ja wole zarobić więcej na innej lokacie/produkcie i sam wybrać sobie prezent jaki chce, a nie robić z siebie niewolnika i półidiotę - Dziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak samo pomyślałem analizując ofertę.
   Tablet jest tylko wabikiem, na którym zarobi bank.

   Usuń
  2. Mam 60 tys oszczędności i uważam, że nie stać mnie obecnie na tablet czy smartphone. Już jak mam oszczędności to niby stać mnie na wszystko. Nie wiem skąd to myślenie. Najbogatsi mieszkają obok, skromnie i bez szału. Otóż właśnie coś tam mam bo obracam - nie wydaje. Dokładam - nie kupuje zbędnych gadżetów. Gdyby ta lokata była w miarę normalna albo był jakiś kruczek np. zerwanie - utrata odsetek - zachowanie tabletu to była by ciekawa oferta. Tak to po prostu zakup urządzenia za odsetki.

   55000 x 0,075 (więcej się nie wyciągnie) x 0,81 / 12 x 3 = 835,31zł

   Rozumiem, że po 3 miesiącach i 2 dniach można sobie zerwać i zachować, więc jeśli ktoś akurat potrzebuje...

   Zawsze jeśli dają od razu, można sprzedać, i podnieść oprocentowanie do 8% brutto? Tylko komu się chce bawić.

   Usuń
 2. Jak kolega @martin007 zauważył marketingowcy z Idea Banku mają Nas (swoich potencjalnych klientów) za półidiotów a nawet całkowitych debili.
  Zakładając lokatę na kwotę 28000 zł na okres dwóch lat z oprocentowaniem stałym 6 % brutto po zakończeniu lokaty uzyskamy netto ok. 1180 zł odsetek.
  Odejmując od tej kwoty cenę tabletu, czyli sugerowane 850 zł otrzymujemy 330 zł i tyle właśnie stracimy a bank na Nas zarobi w tej całej ich super promocji dla naiwnych.
  Obliczenia wykonałem "na szybko" ale sens jest zachowany. Można oczywiście poszukać wyżej oprocentowanych lokat i zobaczyć, że nasza strata była by jeszcze wyższa.
  Pozdrawiam trzeźwo myślących.

  OdpowiedzUsuń
 3. "Mam 60 tys oszczędności i uważam, że nie stać mnie obecnie na tablet czy smartphone."
  Stać Cię - tylko może nie masz aż takich potrzeb jak powyżej i wolisz oszczędzać - jak ja :)

  To że ktoś żyje skromnie nie oznacza że go nie stać - kwestia wyboru drogi życiowej i potrzeb.

  Ja podobnie jak Ty od gadżetów wole bezpieczeństwo finansowe i nie rozumiem kredyciarzy, którzy mają gadżety i każdego ranka drżą o jutro, o pracę, o dochody. To dla mnie jakiś absurd.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wolę wrzucić 70 tys na lokaty o srednim oprocentowaniu 4,5% i w 3 miesiace mam odsetki za ktore kupię ten samsung galaxy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej sobie kup sony tablet Z a nie jakieś wybrakowane coś co po 599zł w przecenach stoi.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...