czwartek, 27 grudnia 2012

Koniec niskiego oprocentowania lokat czyli uwaga na wabiki


Jeżeli dziś chcemy jeszcze znaleźć dobre oprocentowanie lokat to na pewno nie będą to banki, chyba że jesteś początkującym adeptem oszczędzania i jeszcze nie wykorzystałeś promocyjnych stawek dla nowicjuszy.

Dla starych wyjadaczy, którzy zasmakowali wisienek i teraz pocierają brzuszki z zadowoleniem, pozostają teraz skoki w bok. Opisywane ostatnio oferty Kas Spółdzielczych mówią, że w niektórych przypadkach warte jest rozważenie  bycia członkiem jednego ze SKOKów, ale raczej nie kilku ze względu na wymagania dotyczące obowiązkowych opłat.

Przypomnijmy pokrótce ostatnie artykuły: premia za wejście do Nike, minimum 7,50% w Wołominie, w dalszym ciągu mamy też do dyspozycji lokatę premierową w Arce też na 7,50%. To są na pewno oferty dziś godne szczególnej uwagi. Warto jednak zbadać czy czasem owe ładnie wyglądające oferty nie są wabikami bo przecież tyle samo mamy w Idei czy Getin ale tylko na start czy początek.


Dziś zatem przegląd co znajduje się na Arce. Niedawno mieliśmy koniec świata, więc może warto wsiąść na arkę i udać się ku niebiosom jak sugeruje poniższy obrazek?

Koniec niskiego oprocentowania? Źródło: skokarka.pl

Na dodatek na stronie czytamy:
W SKOK „ARKA” oferujemy szeroki wachlarz różnego typu lokat, dając Ci pewność, że nasza oferta będzie najlepszą z możliwych, a warunki lepsze niż u konkurencji. Dzięki temu, że w odróżnieniu od banku tradycyjnego, nie musimy wypłacać dywidend swoim akcjonariuszom jesteśmy w stanie zaproponować wyjątkowo atrakcyjne oprocentowanie naszych depozytów.

Czy faktycznie tutaj niskie oprocentowanie jest skreślone z listy a za to lokaty pną się ku niebiosom jak sugeruje obrazek? Pomijamy oczywiście omawianie lokaty premierowej oferującej godne uwagi 7,50% gdyż została opisana tutaj a obrazek jest wciąż ten sam. A zresztą jest to tylko wabik dla nowych klientów. Co zatem jeszcze oferuje Arek?

Mamy tutaj ponadto 3 lokaty, omówimy je skrótowo.
1 Lokata Zyskowna 
Beznadzieja. Chociaż mamy tutaj sześć okresów do wyboru tylko jeden z nich najdłuższy czyli 2letni oferuje zaledwie 6% i to z zastrzeżeniem że to lokata zmienna. Szkoda czasu bo zysk to żaden.

2 Lokata Super Procent 
Tylko dla nowych środków, a więc typowy zabieg znany z banków komercyjnych. Okraszony szumnym  hasłem 'To najlepsza oferta na rynku' ale oprocentowanie 6,20% przeczy temu ewidentnie. Jak widać należy podchodzić z rezerwą do oferty, gdyż tutaj raczej są te same śpiewki, które znamy od trojaczków. 

3 Lokata e-SKOK
3 miesiące - 6,00%
4 miesiące - 6,00%
5 miesięcy - 6,05%
6 miesięcy - 6,05%
13 miesięcy - 6,10% *

Ostatnia czyli 13 miesięczna lokata ma oprocentowanie zmienne więc należy do niej podchodzić ostrożnie. Jak widać oferta numer 3 jest na poziomie nieco niższym od najlepszych banków. Wciąż mamy do dyspozycji lokatę świąteczną w Idei na 6,10% totalnie za darmo a na dodatek gwarantuje stałe oprocentowanie.

Co tu dużo mówić - poza lokatą premierową Arek nie ma raczej nic do zaoferowania za to wymagać będzie opłat członkowsko-udziałowo-wyzyskujących klienta. Czyli to co zarobisz ekstra na premierze zostanie ci odebrane w trakcie. 

Wniosek prosty:  ze skokiem w bok trzeba uważać, bo jak widać jest niebezpieczny.

1 komentarz:

  1. Skończyły się czasy, gdy na oprocentowaniu naprawdę dało się zarobić, po Amber Gold długo polacy nie będą mieli zaufania do instytucji finansowych. Teraz promuje się inne formy zarabiania dodatkowych pieniędzy - rozkwit przeżywa choćby MLM. Takie molochy jak european finacial group przeżywają drugą młodość. Do dołączenia do systemu zachęca również wielu ekspertów np. Natalia Rybińska - coś więc musi być na rzeczy. Tak to powinno wyglądać, jeśli zawodzi jedna instytucja czy system, ludzie znajdują sobie inny sposób na dodatkowy zarobek. Proste.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...