czwartek, 20 grudnia 2012

Lokata świąteczna na 9,5% czyli bonus dla lepszego zapachu


Jakoś banki nie kwapią się do oferowania spodziewanych lokat świątecznych w tym gorącym przedświątecznym okresie. Taki haczyk jest za to wykorzystywany przez pozabankowe instytucje jak opisywany wczoraj SKOK czy też firmy doradztwa finansowego.

Ostatnio wszędobylskie zrobiły się reklamy Expamder. Na maila, na portalach, na blogach świeci do nas i mruga nie choinka bożenarodzeniowa, ale lokata świąteczna z wielkim 9,5%. Widząc logo Expandera powinna nam się od razu zapalić lampka, że coś tu może być nie tak bowiem nie jest to bank a zwykły pośrednik. A taki też swoje chce zgarnąć.

Lokata może być bardzo myląca. Ludzie, którzy zakładali jeszcze niedawno najlepsze lokaty, mogą dojść do wniosku, że oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne i warto taką lokatę założyć. W podświadomości zawsze gdzieś w głowie świta myśl - jednocyfrowe lokaty są bezpieczne, dwucyfrowe są mocno podejrzane. Tutaj mamy jednocyfrową a więc co, jest bezpiecznie?

W roku ubiegłym Expander oferował lokaty na 15% więc z marszu było wiadomo, że to ciastko z kremem gdzie krem to lokata a cała reszta to pudło do którego łatwo wpaść i być zapuszkowany na długie lata. 

Dziś Expander usypia podejrzenia zamieniając dwucyfrówkę na jednocyfrową ofertę lokaty. Widzimy to poniżej:

Uspokajający podświadomość trick Źródło: expander


Pogrubione są oczywiście słowa tylko do końca roku co ma sugerować, iż warto się pospieszyć. Najważniejsze są jednak słowa w środkowej linijce i to one powinny być najbardziej wyeksponowane i pogrubione w kolorze czerwonym - z planem finansowym.

Co ciekawe tak wczorajsza jak dzisiejsza lokata świąteczna przypomina świąteczne opakowanie starego produktu. W Skoku Wołomin kto kliknie na lokatę świąteczną zostanie przekierowany na zwykłą lokatę internetową. W expanderze kto kliknie w 9,5% zostanie przekierowany na... podwójny zysk. Jak widać nie są to nowe oferty ale stare w nowym przebraniu dopasowane do okresu, który mamy w chwili obecnej.

Podwójny zysk jest już bowiem w ofercie od ponad dwóch miesięcy a dokładniej od początku października. Trudno jednak, żeby na początku października oferować lokatę świąteczną. Minimalna kwota na lokatę to 10.000 zł, natomiast okres jej trwania to do wyboru 3, 6 lub 12 miesięcy.

Brzmi fajnie ale tylko od strony lokaty bowiem niestety trzeba dodatkowo podpisać umowę o produkt ubezpieczniowo-inwestycyjny przygotowany przez trójcę: Expander, Meritum bank oraz AEGON TuŻ. Mamy do wyboru 4 produkty: ING Best Invest, Open Life Bezpieczna 10tka lub jeden z dwóch produktów Multi AEGON Premium na które trzeba będzie obowiązkowo wpłacać regularne kwoty w wysokości minimum 100 zł.

Przypomina mi się tutaj od razu rozmowa z jednym z dyrektorów banku w którym zachęcany byłem do skorzystania z kart kredytowych. Przy rozmowie o ofercie bankowej padły słowa, które same się nasuwają teraz 'Nie będę Panu wciskać lokaty z produktem bo widzę, że Pan wie czym to pachnie'.

Żeby pachniało ładniej Expander podkreśla iż zysk z lokaty powiększany jest o bonus wynoszący 125% zadeklarowanej wpłaty miesięcznej na jeden z powyższych produktów. Podaje przy tym przykład: 
przy kwocie zainwestowanych w lokatę lub lokaty 26 000 zł i wpłacie regularnej w wysokości 200 zł daje zysk jak na lokacie 9,55% w skali roku. 
Zatem im więcej będziemy wpłacać tym więcej zyskamy - w porządku, ale należy pamiętać że bonus jest jednorazowy a wpłaty stałe!

Co bardzo nietypowe na klienta jest przerzucony obowiązek odprowadzenia podatku za ów bonus. Do końca lutego klient otrzyma PIT-8C gdzie będzie zawarta kwota bonusu. To dość nietypowe zwykle bowiem wszelkie bonusy zwykle są przyznawane już po odliczeniu podatku. Tutaj mamy dodatkowy kłopot.


Jak widać nie tylko same lokaty spadają, spada też oprocentowanie lokat będących wabikiem na produkty szyte przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeżeli ktoś wierzy jednak w dalszym ciągu w święte mikołaje, powinien na początek bez żadnych ceregieli zażądać szczegółowych opłat dotyczących wyjścia z takiego planu finansowego. Nie po to by zobaczyć zdziwioną minę doradcy, ale dla uświadomienia sobie ograniczeń, które takie produkty mają.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...