Tak jak się spodziewałem na zadane wczoraj pytanie o przyszłość tematyki bloga zdania będą podzielone. I owszem większość z Was opowiedziała się za lokatami nawet obniżając próg o tyle ile spadną stopy procentowe, część zaś za obligacjami. Pojawiły się także głosy za utrzymaniem progu 6% ale ten może być wkrótce tylko pobożnym życzeniem.
Co zatem dalej? Po to blogów jest kilka by różnicować tematykę na różnych blogach. W założeniu Finanse po godzinach mają być głównie o lokatach ale w dobie pogarszania się ich oprocentowania wskazuję alternatywę w postaci obligacji. Kto skorzystał z tego przejścia i jest z tego zadowolony oczekuje więcej o informacji o obligacjach.
Wielu ludzi jednak z uporem trzyma się lokat i te osoby kategorycznie żądają lokat nawet za cenę obniżania progu. Myślę jednak, że do końca tego roku progu nie obniżymy progu tylko będziemy się przyglądali jak toną kolejni nawet ci najmocniejsi i im się dziś przyjrzymy.
Po wczorajszych raportach zróbmy dziś zatem krótki przegląd co tam u dziadka omawianych wczoraj banków? Gołym okiem widać że wszystko idzie w dół, na szczęście wciąż wiele lokat tam dostępnych są powyżej progu 6%: Niedawno opisywałem lokatę świąteczną z voucherem na 6,50%, była ona jednak ważna tylko do 5 grudnia. Obecnie mamy jej drugą edycję ale już obniżoną o 0,20 p.p.
Już mniej niż jeszcze na początku grudnia |
Noble jak widzimy sam się przyznaje do obniżek oprocentowania lokat poprzez podawanie kolejnych rzymskich liter. Powyższa lokata świąteczna zawiera dwójkę rzymską, nie widać tego na powyższej reklamie ale przeczytamy o tym na stronie banku w szczegółach lokaty. Oferta ważna tylko do 20 grudnia.
Jeszcze bardziej widać to po lokacie Rentierskiej Gold. Opisywałem ją po raz pierwszy we wrześniu tutaj gdy miała jeszcze 6,85%. Jej druga edycja jak widzimy poniżej oferowała już tylko 6,65%. Obrazek nie informuje, iż to lokata rentierska gold II ale możemy to odczytać pod obrazkiem.
Już nieaktualne tutaj tylko po to, by pokazać numerację |
Niestety owa reklama już jest nieaktualna.Od niedawna mamy już Rentierską Gold III i oczywiście z niższym oprocentowaniem. Dziś to już tylko 6,50%. Piszę oczywiście 'tylko' ze względu na fakt iż wymaga ona kapitału w wysokości minimum aż pół miliona by dostać tyle co do niedawna było normą za malutkie kwoty.
Dziś już tylko tyle za pół miliona Źródło noble |
Praktycznie jedyną opierającą się obniżkom lokatą jest lokata na otwarcie. Pisałem o niej jeszcze w pierwszej połowie sierpnia tutaj i do dziś utrzymuje ona poziom 7% ale to oferta tylko dla nowych klientów banku, którzy posiadają minimum 50 tys zł.
Jak widać wszystko leci w dół i a dostaje się po łbie nawet najbogatszym. Lokaty stają się ostre jak brzytwa i nie mają litości dla nikogo więc obniżenie progu na blogu wkrótce będzie koniecznością. Zawsze jednak będziemy poruszali tutaj jedynie tematykę lokat z najwyższej półki bez 'raportów pelikana' a niewykluczone, że coraz częściej będzie co nieco o obligacjach.
Dlaczego Pan nie pisze, że lokata na start w Noble wymaga założenia rachunku i spełniania bardzo wygórowanych warunków, żeby nie płacić astronomicznych cen za jego posiadanie?
OdpowiedzUsuńDlatego, że artykuł nie jest o lokacie na otwarcie lecz o ogólnej tendencji spadkowej w banku, który oferuje najwyższe stawki.
UsuńKto chce poznać szczegóły oferty, która raczej się nie zmienia powinien kliknąć na podany link. Linki można poznać po niebieskiej czcionce. Tam znajduje się informacja o obowiązkowym ror.
Nie obniżaj progu z 6%. Lepiej mieć do wyboru z 5 lokat niż z 20, po 5%...
OdpowiedzUsuńZgadza się. Dopóki będą lokaty powyżej 6% będę o nich pisał, ale w momencie gdy ich zabraknie w bankach to co chcielibyście bym opisywał oferty SKOKów?
Usuńwitam, a moze cos wiecej na temat lokat w SK Bank ? so tam lokaty nawet do 8% (dlugoterminowe i inne na 6,7 chyba i 6,9 i rentierskie i jest to chyba najlepsza oferta na te chwile
Usuń... SKOKI I SK Bank ;)
UsuńByły omówione pod koniec listopada listopada:
Usuńhttp://moneyafterhours.blogspot.com/2012/11/lokaty-na-670-oraz-690-w-sk.html
@krzysztof chabier, te 8% to oprocentowanie zmienne. Największe zalety to oprocentowanie lokaty na medal 7%, brak górnego limitu i gwarancje BFG. Tego ostatniego niestety SKOKom brakuje. Gdyby nie to były by bezkonkurencyjne na rynku lokat.
OdpowiedzUsuńPo co ta panika? Idea właśnie uruchomoła lokatę na start na 7,5%. Wprawdzie na miesiąc ale za to do 50 tyś.
OdpowiedzUsuńW o goóle nie powinieneś obniżać bo ja przestanę czytać inni też.
OdpowiedzUsuńA co gdy takich lokat nie będzie a wszystkie będą poniżej 6%?
UsuńNaprawdę myślicie, że SKOK-i będą miały kłopoty?
OdpowiedzUsuń