czwartek, 13 grudnia 2012

Lokaty ostre jak brzytwa tną nawet najbogatszych


Tak jak się spodziewałem na zadane wczoraj pytanie o przyszłość tematyki bloga zdania będą podzielone. I owszem większość z Was opowiedziała się za lokatami nawet obniżając próg o tyle ile spadną stopy procentowe, część zaś za obligacjami. Pojawiły się także głosy za utrzymaniem progu 6% ale ten może być wkrótce tylko pobożnym życzeniem.

Co zatem dalej? Po to blogów jest kilka by różnicować tematykę na różnych blogach. W założeniu Finanse po godzinach mają być głównie o lokatach ale w dobie pogarszania się ich oprocentowania wskazuję alternatywę w postaci obligacji. Kto skorzystał z tego przejścia i jest z tego zadowolony oczekuje więcej o informacji o obligacjach.

Wielu ludzi jednak z uporem trzyma się lokat i te osoby kategorycznie żądają lokat nawet za cenę obniżania progu. Myślę jednak, że do końca tego roku progu nie obniżymy progu tylko będziemy się przyglądali jak toną kolejni nawet ci najmocniejsi i im się dziś przyjrzymy.


Po wczorajszych raportach zróbmy dziś zatem krótki przegląd co tam u dziadka omawianych wczoraj  banków? Gołym okiem widać że wszystko idzie w dół, na szczęście wciąż wiele lokat tam dostępnych są powyżej progu 6%: Niedawno opisywałem lokatę świąteczną z voucherem na 6,50%, była ona jednak ważna tylko do 5 grudnia. Obecnie mamy jej drugą edycję ale już obniżoną o 0,20 p.p.

Już mniej niż jeszcze na początku grudnia


Noble jak widzimy sam się przyznaje do obniżek oprocentowania lokat poprzez podawanie kolejnych rzymskich liter. Powyższa lokata świąteczna zawiera dwójkę rzymską, nie widać tego na powyższej reklamie ale przeczytamy o tym na stronie banku w szczegółach lokaty. Oferta ważna tylko do 20 grudnia.

Jeszcze bardziej widać to po lokacie Rentierskiej Gold. Opisywałem ją po raz pierwszy we wrześniu tutaj gdy miała jeszcze 6,85%. Jej druga edycja jak widzimy poniżej oferowała już tylko 6,65%. Obrazek nie informuje, iż to lokata rentierska gold II ale możemy to odczytać pod obrazkiem.

Już nieaktualne tutaj tylko po to, by pokazać numerację

Niestety owa reklama już jest nieaktualna.Od niedawna mamy już Rentierską Gold III i oczywiście z niższym oprocentowaniem. Dziś to już tylko 6,50%. Piszę oczywiście 'tylko' ze względu na fakt iż wymaga ona kapitału w wysokości minimum aż pół miliona by dostać tyle co do niedawna było normą za malutkie kwoty.

Dziś już tylko tyle za pół miliona Źródło noble

Praktycznie jedyną opierającą się obniżkom lokatą jest lokata na otwarcie. Pisałem o niej jeszcze w pierwszej połowie sierpnia tutaj i do dziś utrzymuje ona poziom 7% ale to oferta tylko dla nowych klientów banku, którzy posiadają minimum 50 tys zł.

Jak widać wszystko leci w dół i a dostaje się po łbie nawet najbogatszym. Lokaty stają się ostre jak brzytwa i nie mają litości dla nikogo więc obniżenie progu na blogu wkrótce będzie koniecznością. Zawsze jednak będziemy poruszali tutaj jedynie tematykę lokat z najwyższej półki bez 'raportów pelikana' a niewykluczone, że coraz częściej będzie co nieco o obligacjach.

12 komentarzy:

 1. Dlaczego Pan nie pisze, że lokata na start w Noble wymaga założenia rachunku i spełniania bardzo wygórowanych warunków, żeby nie płacić astronomicznych cen za jego posiadanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego, że artykuł nie jest o lokacie na otwarcie lecz o ogólnej tendencji spadkowej w banku, który oferuje najwyższe stawki.
   Kto chce poznać szczegóły oferty, która raczej się nie zmienia powinien kliknąć na podany link. Linki można poznać po niebieskiej czcionce. Tam znajduje się informacja o obowiązkowym ror.

   Usuń
 2. Nie obniżaj progu z 6%. Lepiej mieć do wyboru z 5 lokat niż z 20, po 5%...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Dopóki będą lokaty powyżej 6% będę o nich pisał, ale w momencie gdy ich zabraknie w bankach to co chcielibyście bym opisywał oferty SKOKów?

   Usuń
  2. witam, a moze cos wiecej na temat lokat w SK Bank ? so tam lokaty nawet do 8% (dlugoterminowe i inne na 6,7 chyba i 6,9 i rentierskie i jest to chyba najlepsza oferta na te chwile

   Usuń
  3. ... SKOKI I SK Bank ;)

   Usuń
  4. Były omówione pod koniec listopada listopada:
   http://moneyafterhours.blogspot.com/2012/11/lokaty-na-670-oraz-690-w-sk.html

   Usuń
 3. @krzysztof chabier, te 8% to oprocentowanie zmienne. Największe zalety to oprocentowanie lokaty na medal 7%, brak górnego limitu i gwarancje BFG. Tego ostatniego niestety SKOKom brakuje. Gdyby nie to były by bezkonkurencyjne na rynku lokat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Po co ta panika? Idea właśnie uruchomoła lokatę na start na 7,5%. Wprawdzie na miesiąc ale za to do 50 tyś.

  OdpowiedzUsuń
 5. W o goóle nie powinieneś obniżać bo ja przestanę czytać inni też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co gdy takich lokat nie będzie a wszystkie będą poniżej 6%?

   Usuń
 6. Naprawdę myślicie, że SKOK-i będą miały kłopoty?

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...