piątek, 7 grudnia 2012

Promocyjna lokata w Meritum oraz ostatki na lokatach wyborowych


Jeden z bardziej przyjaznych banków przypomina znów o sobie oferując nam znów lokatę, która jest godna uwagi. Co ciekawe dwa dni temu Rada Polityki Pieniężnej drugi miesiąc z rzędu obniżyła oprocentowanie stóp procentowych o 0,25% a tu masz. Lokaty w górę.

Osoby mało znające zasady ekonomii mają teraz dobrą okazję by popatrzeć i poobserwować na żywo jak zmiany na rynku przekładają się na oferty bankowe. W teorii obniżka stóp procentowych jest dobrą nowiną dla kredytobiorców, którzy mogą się spodziewać niższych rat, ale zarazem jest to złą nowiną dla lokatobiorców, gdyż banki obniżają zwykle oprocentowanie lokat i to zazwyczaj o wiele bardziej niż wskazuje obniżka stóp.

Widzieliśmy to w ubiegłym miesiącu. Meritum przykładnie obniżył swój sztandarowy produkt o tyle o ile spadły stopy czyli o 0,25%. Ale jak to w życiu bywa teoria swoją drogą a praktyka też. Obniżki stóp w grudniu jakoś nie przełożyły się  bezpośrednio na zmiany w lokatach mało tego pojawiła się omawiana dziś nowa lokata na 4 miesiące, która zarazem stała się najlepszą lokatą w Meritum.


Dla lokatowców do dobra nowina. Przy ostatniej ofercie najlepsza lokata jaka Meritum miał w swoim arsenale miała zaledwie 6,06%. Teraz nowa lokata daje nawet 6,20% czyli mniej więcej tyle ile najlepsze oferty na rynku na dziś.

Krótki okres czasu Źródło: meritumNiestety nie jest to jakiś sygnał do pozytywnej zmiany, nie ma jakiejś nieoczekiwanej anomalii. Nie ma się co łudzić, że oto teraz banki nie patrzą na decyzje RPP i walczą o klienta.

Promocja jest ograniczona w czasie trwa tylko do poniedziałku 10 grudnia. Ale to już norma w tym banku lokaty kwartalne, półroczne oraz roczne są stale w ofercie ale lokata 4 miesięczna to lokata duch, pojawia się i znika zwykle w pierwszej dekadzie danego miesiąca. 

Dla przypomnienia na koniec podaję aktualną ofertę Meritum:
3 miesiące - 6,00%
4 miesiące - 6,20%
6 miesięcy - 6,06%
12 miesięcy - 6,06

Jak widać jeszcze wszystkie są na powierzchni. Gorzej z lokatami zmiennymi opartymi o wskaźnik WIBOR 6M. Tutaj teoretycznie jest jeszcze dobrze dla posiadaczy konta gdzie mamy obecnie:
24 miesiące - 6,04%
36 meisięcy - 6,14%

Ale nie łudźmy się oprocentowanie jest powyżej 6% tylko dlatego że wskaźnik WIBOR został pobrany według wskazań na dzień 27 września gdy wynosił on 4,94% i obowiązuje przez kwartał czyli do 27 grudnia 2012. Dziś wynosi on już tylko 4,37%. Od stycznia stawka ulegnie zmianie i gdyby wyznaczano ją dziś mielibyśmy już oprocentowanie niższe o 0,57%.

Możemy być pewni że od nowego roku obie lokaty WIBORowe nie będą już wyborowe. Obie będą poniżej 6% na dziś byłoby to odpowiednio 5,47% dla dwulatki oraz 5,57% dla lokaty trzyletniej a to już nie wygląda wesoło. Tym bardziej że w ciągu tych okresów czasu WIBOR może spadać dalej.

2 komentarze:

 1. Jak zwykle mam pecha dopiero co wszedłem w obligacje korporacyjne oparte o wskaznik WIBOR6 i oczywiście leci w dół. Ahh a miało być tak pięknie.
  Lokaty po nowym roku to będzie koszmar. Trzeba będzie myśleć o innych inwestycjach może kupić walutę i trzymać na lepsze czasy, złoto podobno też nie jest złym rozwiązaniem ale najlepszą inwestycja to inwestycja w "siebie" chyba zafunduję sobie jakąś odnowę biologiczną albo pobyt w sanatorium haha to byłaby dobra lokata!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obligacje korporacyjne nawet przy spadającym WIBOR dają dobrze zarobić, odsetki to zwykle ponad 1000 zł dla minimalnych kwot inwestycyjnych.
   Dla osób które nie lubią żadnych strat jest na to sposób. Znaleźć obligacje korporacyjne o stałym oprocentowaniu, które są niezależne od stawek WIBOR a są takie i to wcale niemało. Nawet w chwili obecnej.
   A inwestycja w siebie zawsze jest najlepsza, co do tego nie ma wątpliwości.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...