niedziela, 30 grudnia 2012

Lokata prezesa czyli amerykański sen o nierealnych zyskach


Po wczorajszych okazjach roku czytelnicy bloga już sobie ostrzą zęby na największe 'żenady roku' jak to określono w jednym z komentarzy. Owszem będzie coś takiego najpierw jednak czas na odsłonięcie prawdziwego oblicza prezesa czy też szefa. Każdy prezes ma coś za uszami, ale tego którego widzimy na poniższym obrazku cień nie ukryje brudu bo i tak śmierdzi.

Mowa o lokacie zwanej lokatą prezesa, którą bliźniak przeinacza na lokatę szefa. Obie pokazują tego samego faceta. Na pierwszy rzut oka wydaje się ona być atrakcyjna. Ale trzeba tutaj podkreślić i napisać dużymi literami NA PIERWSZY RZUT OKA. Bo drugi rzut oka ale tego zwanego rozsądkiem ukazuje już całkiem inny obraz.

Pierwszy rzut oka ukazuje nam scenę z amerykańskiego filmu, w którym prezes jakiejś wielkiej korporacji patrzy na rozświetloną panoramę miasta pełnego drapaczy chmur. W końcu Ameryka to wciąż synonim bogactwa i przepychu a prezes to już w szczególności.


Zatem reklama ma bardzo jasny i klarowny podtekst: poczuj się prezesem, patrz jak zyski twoje rosną i mienią się blaskiem nieprzebranych skarbów. Oto nadeszła niepowtarzalna okazja poczuć się jak taki koleś. 

Od stycznia już tylko 5,72% Źródło: getinonline


Aha. No tak. Panowie getinowcy oglądają filmy sensacyjne. Ale tacy prezesi to też hochsztaplerzy i oszuści, którzy swoje imperium budują na wyzysku innych. Na swojej drodze do sukcesu często nie przebierają w środkach.

A czy lokata prezesa jest lepsza? Na zachętę miga szóstką, która dziś wygląda przyzwoicie chociaż jeszcze niedawno była przeciętna i niegodna szczególnej uwagi. Ale hola owa szóstka ma jedynkę nad znakiem procentu czyli odnośnik do jakiegoś przypisu. Czyli zdradza co takiemu prezesowi de facto jak widać na obrazku czarnemu charakterowi chodzi po głowie?

Czarne myśli jak tu wykorzystać naiwność ludzi. Trick jest bardzo prosty. Oto macie ludzie lokatę zmienną, która dziś daje wam 6,01%. Dziś! i praktycznie tylko przez 2 dni da 6,01%. Lokata będzie trwać rok, cały drugi rok. A w ciągu tego roku lokata będzie skakać co miesiąc. 

Lokata jest oparta bowiem na wskaźniku jednomiesięczny WIBOR + 1,50%. Odczytu wartości wskaźnika dokonano dnia 30 listopada gdy wynosił on 4,51% zatem dodanie do niego marży 1,50% daje nam w efekcie owe 6,01% w grudniu który się już kończy.

A co potem? A potem dokonamy aktualnego odczytu w grudniu i taki procent będzie obowiązywać w styczniu. Dziś WIBOR1M wynosi 4,22% zatem w styczniu najprawdopodobniej oprocentowanie będzie wynosić już tylko 4,22% + 1,50% = 5,72%. I to już od najbliższego wtorku czyli za 3 dni.

Czarny i podstępny charakter z tego prezesa. Wystarczy spojrzeć do artykułu tutaj by zobaczyć jak ostatnimi czasy WIBOR spadał. A im bardziej będzie spadał, tym bardziej prezes będzie szczerzył zęby. Ale tego już nie zobaczymy bo przecież stoi do nas tyłem.

4 komentarze:

 1. "tacy prezesi to też hochsztaplerzy i oszuści, którzy swoje imperium budują na wyzysku innych. Na swojej drodze do sukcesu często nie przebierają w środkach." - znakomite podsumowanie działań grupy GETIN w 2012 roku.

  Sam bym tego lepiej nie wymyślił ;)

  Lokaty oparte o WIBOR to głupota.
  Jeśli miałbym zainwestować w produkt oparty o ten pikujący aktualnie w dół wskaźnik, to TYLKO obligacje korporacyjne gdzie marża jest wyższa a odsetki kuponowe częstsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli prezesi Grupy Getin to hochsztaplerzy i oszuści (ja tak nie uważam), to jak nazwać prezesów PKO BP, PEKAO SA i innych dużych banków z "genialnym" oprocentowaniem lokat na które łapią się głównie dziadki i inni niedokształceni osobnicy.

   Usuń
  2. W tekście nie ma niczego o tym by prezesi Getin byli oszustami. Podany przykład odnosił się do filmów sensacyjnych w których krew leje się strumieniami a panowie dzielą się zyskami.
   Getin to jeden z lepszych banków o niemal najlepszej ofercie o czym była mowa czy to z lokatą na 12% czy premią na 500 zł.
   Niepokojące jest jednak to, iż wśród fajnych ofert jak dwie wymienione wyżej, wciskają ludziom takie buble jak opisywany dziś, gdzie w reklamie są bogaci prezesi, którzy mają się nijak do realiów. Te, jak opisałem w artykule, są zupełnie inne od prezentowanych na obrazkach.

   Usuń
 2. Ciekawy pogląd patrząc z perspektywy, wczoraj a dziś

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...