piątek, 27 października 2017

3,50% na lokacie bezkarnej czyli mocne przebudzenie Optimy


Wygląda na to że Getin swoim fajnym kontem na 2,70% nieźle ostatnio namieszał. Stopy procentowe ani drgną od dawna, a w tym tygodniu banki prześcigają się w oferowaniu coraz lepszych stawek na lokatach.

Trio neo-Nest-IB nie dziwi bo od dłuższego czasu tylko te banki liczą się w oferowaniu dobrych depozytów. Dziwi jednak przebudzenie Optimy, która nieoczekiwanie przebiła wszystkich i podwyższyła stawki na swoich sztandarowych lokatach nawet do... 3,50%.

   
Optima ma dwie takie lokaty. Od tego jakże szalonego tygodnia stawki są następujące:
 • Lokata bezkarna: 3,50% (wzrost o 0,50pp)
 • Lokata bezkompromisowa: 2,70% (wzrost o 0,20%)
Pisząc słowa w nawiasie musiałem się aż zatrzymać i popatrzeć na dawno nie widziane słowa. Od początku istnienia bloga z wisielczym humorem pisałem wszak nieustannie o spadkach, a tu proszę:)

Tutaj założysz lokatę bezkarną na 3,50% do kwoty 20.000 zł

Szczególnie spektakularny jest wzrost na bezkarnej, którą jak sama nazwa wskazuje bezkarnie można zerwać. Ale zerwanie tak dobrej lokaty to jak wieszanie sobie stryczka. To lokata dla której warto zamknąć konto w Optimie i wrócić po roku.

Dla pewności sprawdziłem raz jeszcze czy ze zmianą stawki Optima nie namieszała czasem czegoś w definicji nowego klienta. Obie lokaty bowiem są bowiem wabikami przeznaczone tylko dla nowych klientów. Tym bardziej, że w opisywanej rano promocji konta z 400 zł premii w Paribasie zmieniono definicję NK na gorszą.

Na szczęście w Optimie tak nie jest, w dalszym ciągu są to wabiki innego rodzaju niż te z trio neo-Nest-IB, gdzie wabik to jednorazowy i niestety dożywotni prezent. Raz skorzystałeś nie masz szans na ponowne skosztowanie. W Optimie wystarczy zamknąć konto i poczekać 12 miesięcy i wrócić na kolejną ucztę:)

Obie lokaty oprócz stawek różni tylko jedna rzecz: ilość deponowanych środków. Na bezkarnej można wpakować tylko 20.000 zł, zaś na bezkompromisowej 5 razy więcej. No tak, ale przy dzisiejszych stawkach na KO w Getin czy lokacie Tylko Teraz zakładanie bezkompromisowej nie ma najmniejszego sensu.

Obie są na 3 miesiące, ale z racji dedykowania oferty dla nowych klientów musimy dokonać wyboru jednej z nich. Wybór jednak nie jest trudny, bezkarna jest dużo lepsza i jak oprocentowanie nie zmieni się przez dłuższy czas założę ją jak tylko minie 12 miesięcy od zamknięcia konta.

Warto jednak podkreślić, że nie są to podwyżki porównywalne z lokatami omówionymi na początku tego tygodnia w trio. Tam wszak 2,50% w neo, 2,70% u rudych czy aż 3,00% u niebieskich są dla każdego bez hasła: nowy klient.

Tutaj założysz lokatę bezkarną na 3,50% do kwoty 20.000 zł

Założenie lokaty bezkarnej uruchamia zarazem konto oszczędnościowe. Co ciekawe dziś podniesiono także nareszcie stawkę konta oszczędnościowego do minimalnego czyli 2,50%. Więc nareszcie ten bank zacznie się liczyć, bo dotychczasowe stawki i obniżanie z 2,30% do 2,20% czyli z daremnego do beznadziejnego wołały o pomstę do nieba.


Oprocentowanie 2,50% na koncie Smart będzie ważne do 25 stycznia 2018. I jak zwykle obowiązuje do kwoty 150.000 zł. Dla zwolenników nieograniczonej liczby przelewów to najlepsze konto na rynku.
Zdecydowanie najciekawszy tydzień tego roku:) Kto następny?

43 komentarze:

 1. Problem tylko taki że na Tylko Teraz to trzeba mieć pieniądze pod ręką bo zdaje się dziś kończy się już termin gwarantowany więc teoretycznie już jutro moze tego nie być. Natomiast ta oferta BGZ 2.7% na tle konkurencji jakoś szczególnego wrażenia nie robi. Wpłacę do Getina i poczekam czy się pojawi jakaś ciekawa oferta w listopadzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz lokata Idei na 3 procent jeszcze jest

   Usuń
  2. No jeszcze jest ale za kilka dni nie bedzie. A ja mam jeszcze dokładnie 10 dni do końca własnej w neobanku

   Usuń
 2. Ruch ze strony Optimy może mieć związek z pogorszeniem wizerunku w związku z udziałem banku w aferze Amber Gold. Już niektórzy klienci zapowiadali na forach wycofanie środków i zamykanie rachunków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lokaty nie sa czyms rewelacyjnym, bo dla malej kwoty mozna oferowac i 5%, ale nie na tym polega zarabianie na lokatach, swoisty wabik z 3,5%.
  Ciekawsza oferte stanowi konto smart z 2.5%, bo mamy nieograniczona liczbe wyplat i jest to dobra poczekalnia dla naszych srodkow np. kiedy IB nie oferuje nic rozsadnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie smart nie jest ciekawy, bo to za mało przy 2,70% w Getin. Poczekalnia z nieograniczoną liczbą wypłat to dla mnie liczne konta w WBK na 3%. Dziś przelałem środki na 3% do IB by uwolnić zapchane na maxa konta.
   Jak pokończą się inne lokaty lub wpadnie kolejna pensja czy limity w koncie powędrują wszystkie na 3% do WBK.
   A jak skończy mi się przymusowe 12 miesięcy chętnie skorzystam z 3,50% na bezkarnej, jeśli będzie jeszcze w ofercie.

   Usuń
  2. 3% WBK czyli konto 123 przestanie istnieć po 31 października.

   Usuń
  3. Przestanie być dostępne dla nowych, kto już je ma będzie mógł nadal korzystać. Będzie to działać na zasadzie obecnego 2,50% na Idea Saver, którego od dawna nie można założyć.

   Usuń
  4. To zmienia postać rzeczy i w związku z tym odwołałam zamknięcie tych kont. Od kiedy 123 ma działać na zasadzie Idea Saver?

   Usuń
  5. Nie ma działać na tej zasadzie. Oba bedą czynne na promocyjnych stawkach tylko dla tych co je otworzyli przed określoną datą.

   Usuń
  6. Czy wiadomo Ci coś o stawkach promocyjnych? a określona data to jaka?

   Usuń
  7. Pokonałeś mnie pytaniami, bo ja mówię o jednym, a tym o czymś zupełnie innym jak widzę...

   Usuń
  8. Ja mówię o 123, Ty o obu 123 i Idea Saver i stawkach promocyjnych. Ale ok, chwilowo olałam Ideą póki 123 działa dla 'starej' klienteli.

   Usuń
  9. należy pamiętać, że 12 mies. w Optimie może przez nieuwagę oznaczać 13 mies - 12 mies od zamknięcia konta, a konto jest zamknięte po 30 dniach od złożenia decyzji. Czyli należy je zamykać miesiąc wcześniej

   Usuń
 4. czy jeżeli przy zakładaniu konta wybieram opcję lokaty bezkarnej, to będę miał możliwość założenia lokaty bezkompromisowej ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie, obie są dla nowych klientów i ile dobrze to rozumiem można założyć albo bezkarną albo bezkompromisową.
   Pamiętaj, że ta druga daje tylko 2,70% czyli mniej niż 3% daje dziś IB na lokacie Tylko Teraz

   Usuń
 5. wiem ale się spóźniłem i przelewy mi już nie dojdą a wniosek ważny tylko 2 dni, a jak jest z szybkimi przelewami, jak bym złożył wniosek i zlecił taki szybki z Millenium ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli masz na myśli Express eliksir to działa w mig, zlecasz przelew i już jest na koncie docelowym.
   W Idea bank dwa takie przelewy masz darmowe, ale w Millennium są płatne...

   Usuń
  2. Mało że są płatne - to jeszcze mają durne ograniczenia kwotowe! W mBanku to 5 tys. zł, a w PKO tylko 3 tys. Chyba celowo...

   Usuń
  3. Nigdy ich nie używam. Zawsze tak planuję przelewy by doszły tego samego dnia.
   Dziś skończyła się lokata w Toyota bank, przelew zrobiłem do południa, by załapać się jeszcze na Tylko Teraz. Sprawdzę jak zwykle czy doszedł po 17:00.

   Usuń
  4. Express w Aliorze przy starym koncie KWJ jest darmowy, bo 20 tys i mozna ich poscic spora ilosc, tzn, ze da sie przewalic nawet spora kwote. Mankamentem jest tylko ograniczona ilosc bankow odbiorcow oraz w niektorych nie funkcjonuje to 24h.
   Dziala to szybko do IB oraz do nowej numeracji Smart Optima, mBank, inne nie testowalem. Generalnie ma to sens jesli nie placimy za te przelewy w innym przypadku, watpliwy ekonomiczny sens stosowania.

   Usuń
  5. Są tez przelewy sorbnet - bez ograniczeń kwotowych - fakt kosztuje to chyba z 40 pln ale kiedyś zakładałem dobra lokatę w piątek na kilka stow i mimo opłaty sie to opłacało. Kasa dochodzi w ciągu godziny.

   Usuń
 6. Dostałam maila w którym piszą m. in. tak: ..."Lokata nie może zostać zasilona przelewem w systemie Express Elixir". Ale france, bez sensu to.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiekszosc bankow nie pozwala zasilac lokat expresem, np IB, ale jak ma sie konto to wtedy to jest do przelkniecia. W Optimie jest jeden zdef. przelew stad brak takiej mozliwosci. Numeracja nowych smartow pozwala na express zasilajacy, stare konta glowne Optimy, nie dalo rady zasilac expresem.

   Usuń
 7. UWAGA! Mając stary rachunek oprocentowanie wynosi 2,2 %
  Na szczęście można otworzyć rachunek Smart poprzez bankowość elektroniczną żeby mieć 2,5%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W chwili obecnej ze względu na nieograniczoną liczbę wypłat jest to rachunek o wiele lepszy, niż KO w Millenium.

   Usuń
 8. Mam tam konto smart, które do wczoraj było na 2,2%. Te aktualne 2,5% dotyczą tylko nowych klientów czy obejmą też tych starych? Dotyczy to oczywiście nowych środków ponad saldo z 26 października?

  OdpowiedzUsuń
 9. Konto smart + nowe środki = 2,5%

  OdpowiedzUsuń
 10. Stowarzyszenie "Przywiązani do polisy" poinformowało, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowanie w sprawie podejrzenia "popełnienia oszustwa znacznej wartości" przez byłych i obecnych członków zarządu Getin Noble Banku. W praktyce chodzi o postępowanie dotyczące polisolokat oferowanych przez bank.

  W zawiadomieniu wskazano sześć osób, których ma dotyczyć postępowanie.

  Jak czytamy w nadesłanym do Business Insider Polska przez Stowarzyszenie komunikacie, zawiadomienie jest związane "z doprowadzaniem klientów banku do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w zamian za korzyści z prowizji z tytułu pośrednictwa od zawartych umów oraz wprowadzenia do oferty banku grupowych polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym".

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamiętam, jak Idea Bank wydzwaniał do mnie z ofertą polisolokat. Zapewniali, że super bezpieczne, 100% ochrony kapitału, że to w zasadzie to samo co zwykła lokata. W zasadzie mówili wszystko, co chciałem usłyszeć. Na szczęście nie połasiłem się na ten przekręt.
  Jak trzepią Getina, to za IB też się zabiorą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W IB miałam polisolokaty (dawno) zakładane zresztą telefonicznie "na prośbę" konsultanta i wszystko o czasie mi wypłacili.

   Usuń
 12. jeszcze pytanie o ograniczenia w przelewach z millenium, chcę w poniedziałek zasilić dwie lokaty po 49k u niebieskich, widzę dwie opcję czy obydwie są dobre ?
  1) robię więc z KO w mille w niedzielę jeden przelew 49k (on i tak schodzi w poniedziałek)a w poniedziałek rano robię następny przelew 49k i mam w ten sposób zasilone dwie lokaty w jednym dniu ?
  2) robię w niedzielę jeden przelew normalnie na 49k (i tak zejdzie w poniedziałek)a drugi przelew 49k też robię w niedzielę ale przelew odroczony z datą poniedziałkową i też mam dwie lokaty 49k zasilone jednego dnia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz tak zrobić nie tylko w niedzielę, ale w dowolnym dniu tygodnia. Ważne by zrobić przelew z przyszłą datą przelewu. W ten sposób możesz kumulować dowolną kwotę w jednym dniu z kwotą maksymalną na 50k. Sam robiłem w ten sposób co miesiąc przelewy na 140k w jednym dniu.

   Usuń
  2. Jeśli chodzi o punkt 1) to zgadza się. Jak tak zrobisz - to obie lokaty ruszą Ci w poniedziałek - bo sam tak ostatnio robiłem. A musiałem tak zrobić dlatego, że system nie pozwalał mi dokonać tego przelewu z datą przyszłą! Kiedyś tak mogłem, a ostatnim razem wyrzucało mi komunikat, że przekraczam dzienny limit - mimo, że przelew miał być wykonany na następny dzień! Nawet na infolinii nie wiedzieli za bardzo dlaczego. Możesz spróbować opcję nr 2) i podzielić się na forum czy Ci to przeszło?

   Usuń

 13. Jeżeli wnioskowałem o zamknięcie konta w optimie 05.10.2016, to za tydzień, spokojnie mogę wnioskować o konto?
  Czy lokatę bezkarną zakłada się tylko wraz z rachunkiem Smart, czy można najpierw założyć rachunek Smart, a po np. miesiącu założyć lokatę bezkarną? Wolne środki będę miał dopiero w grudniu, dlatego pytam.

  OdpowiedzUsuń
 14. sposób drugi z przelewem odroczonym w mille nie przechodzi, wywala komunikat że przekroczono limit 50k na dzień :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli tak jak mówiłem! Wnerwia mnie to w Mille :(

   Usuń
  2. bo limit liczony jest trochę nietypowo - wartość przelewów złożonych w danym dniu a nie wartości przelewów do realizacji danego dnia

   Usuń
  3. Nietypowo? Przecież to chore! Wiem, że na przykład za tydzień mam wypłatę, chcę na ten dzień zlecić przelew z datą przyszłą i nie mogę tego zrobić w dniu, w którym posłałem 50k ???

   Usuń
  4. Chyba powszechnie wiadomo, ze glosuje sie "nogami', jak ktos obcuje z Mille, to jego sprawa i musi byc z niego zadowolony. Omijam banki z durnymi limitami, ktorych w zaden sposob nie mozna zmienic.

   Usuń
 15. Czy ktoś wie ile czasu zajmuje założenie konta Smart w Optimie od momentu złożenia wniosku? Czy jest to mniej więcej kwestia jednego dnia roboczego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdy rok temu wracałem do Optimy całość zajęła kilka godzin. Założyłem wtedy lokatę wraz z kontem.

   Usuń
  2. Dzisiaj zakładałem jako stary klient i od razu miałem go w systemie.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...