czwartek, 5 października 2017

Zapowiedź obniżek stawek na kontach w Idea bank czyli tutaj dni kont są już policzone


To mógł być bardzo fajny tydzień. Wyższa stawka 2,70% na koncie oszczędnościowym w Getin, świetna oferta z telefonem LG za kilka płatności darmową kartą, łatwe 150 zł do Allegro w 12 edycji Money Manii zapowiadały bardzo pozytywne zmiany w bankowości.

Niestety wszystkie pozytywne nowości psują nowe zapowiedzi Idea bank. Informację o tym najpierw podał Jerzy w komentarzach zmiany zaś będą tak drastyczne, że kont nie będzie warto już tutaj trzymać.


U niebieskich warto obecnie trzymać dwa konta oszczędnościowe. 
Pierwszym z nich jest Idea Saver, na którym od dość dawna mamy 2,50% i to bez konieczności ewakuowania jak w Millennium. Trzeba jedynie pamiętać o limicie 10k, gdyż powyżej tej kwoty stawka jest nieciekawa.

Obecne stawki dla Zośki będą ważne do 15 grudnia 2017
Drugim kontem jest Zośka Pro, gdzie co prawda też mamy 2,50% (dla kont otwartych do 27 lutego 2017) ale jest to niestety 'lewa stawka', gdyż wymaga trzymania 10% wartości na ror. Realne oprocentowanie tego konta wynosi zatem 2,27%. Mniej, ale i tak lepiej niż na koncie w Optimie.

Niestety powyższe stawki będą obowiązywały tylko do 15 grudnia 2017. Ten dzień przypada w piątek, warto więc będzie tego dnia ewakuować wszelkie środki z tych kont, gdyż od soboty zaczną tu obowiązywać mało atrakcyjne stawki.


Zapowiedzi nowych stawek są sygnałem do ewakuacji

Od soboty na Idea Saver stawki ulegną zmianie o 0,40 pp w dół do zaledwie 2,10%. W przeliczeniu na stawki netto da to zaledwie 1,70%. To już zdecydowanie gorzej nie tylko od Millennium, ale także Nest bank czy Optimy, gdzie ze względu na niską stawkę w maju zamknąłem konto.

Jeszcze gorzej będzie z Zośkami, gdzie co prawda obniżka będzie nieco mniejsza bo o 0,35pp w dół. Jednak ze względu na lewe 2,15% tak naprawdę można liczyć tylko na 1,95% brutto. Po zapłaceniu podatku tak naprawdę na rękę będzie można liczyć na katastroficzną stawkę 1,58%. Amen.

Jerzy w komentarzach podał także uzasadnienie owej obniżki, która brzmi dość absurdalnie. Chodzi o zmianę wskaźnika inflacji o 0,2% w dół, który miał miejsce w lipcu tego roku. Nieważne, że potem nastąpił wzrost, ważne że jest powód do zmiany i to dwa razy większy.

Przypomina to słynne struktury, gdzie najmniejsze potknięcie jednej z 5 wybranych spółek rujnuje cały zysk. Rujnuje zysk klienta, ale dla banku przynosi dalej dochód. W tym przypadku dostajemy podwójnie: inflacja idzie w górę, a stawki na kontach w dół:(

Swoją drogą warto przy okazji nadmienić, że Idea bank chwali się, że zarabia dodatkowo idealnych klientach. Idealny klient to oczywiście taki, który posiada idealne konto i idealnie pozwala się golić. Spójrzmy na poniższy screen.Jak widzimy w drugim kwartale IB sprzedało 17,6 tys. nowych rachunków. Ważniejszy jest jednak fakt, że dzięki temu osad, a więc nieoprocentowane środki na rachunkach wzrósł niemal o połowę.

Inna ciekawa rzecz to współczynnik wypłacalności Tier1. Stoi on na jeszcze niższym poziomie niż w Getin. Według raportu wynosi on zaledwie 12% co jest absolutnym minimum jaki jest stawiany dla banków. 

Nie przeszkadza to bankowi prowadzić dalej gierki ze swoimi klientami. Posiadając zdecydowanie najgorszą bankowość internetową ever seen sami sobie zakładają stryczek. Wygląda na to, że dni kont u niebieskich są już policzone, przynajmniej u bardziej świadomych klientów.

Tutaj do 15 listopada otworzysz konto oszczędnościowe w Getin na 2,70%

W końcu rozsądniejszych stawek nie brakuje, choćby to miał być bliźniaczy Getin, w którym do 15 listopada można założyć konto z bardzo rozsądną stawką. Da to gwarancję stawki 2,70% przez kolejne 4 miesiące.

Tabela oprocentowania rachunków indywidualnych w IB od 1 października 2017

16 komentarzy:

 1. A wiadomo coś o oprocentowaniu kont zyskownych, które obecnie są na 2.8% po spełnieniu warunków?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, będzie max na 2,40%. Szczegóły w załączonej tabeli na końcu artykułu.

   Usuń
 2. Skoro spadek inflacji mial miejsce w lipcu to czas na ruch banku minal we wrzesniu. Zgidnie z regulaminem bank moze to zrobic tylko wciagu 2 miesiecy od zaistnienia (a nie ogloszenia przez GUS) faktu zmniejszenia wskaznika.
  Pisac reklamacje, wszyscy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się całkowicie od zaistnienia, a nie ogłoszenia. Bank miał od 11 sierpnia 2017 roku (uzyskał wiedzę) do 30 września 2017 roku czas na zmianę i rozesłanie informacji starym klientom banku.
   Cyt:
   Rozdział II. Oprocentowanie
   § 66.ust 10.
   "Bank może dokonać zmiany oprocentowania, o której mowa w ust. 9, w terminie do 2 miesięcy od zaistnienia co najmniej jednej z ważnych okoliczności, o których mowa w ust. 9".

   Usuń
  2. Reklamacja wysłana, gdyż według mnie IB spóźnił się z wprowadzeniem zmian w Tabeli oprocentowania Kont oszczędnościowych o 1 dzień, gdyby zmiana oprocentowania została wprowadzona w Idea Bank 30 września 2017 roku, nie byłoby podstaw do reklamacji.
   Uważam, że § 66.ust 10. Regulaminu daje podstawę do złożenia Reklamacji, a tym samym do wycofania się IB ze zmiany oprocentowania.

   Usuń
  3. Po raz drugi IB daje ciała. Kogo oni tam zatrudniają?

   Usuń
 3. Przecież już raz próbowali z równie głupiego powodu zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jarosław Augustyniak zrezygnował z funkcji prezesa Idea Banku.
  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Jaroslaw-Augustyniak-zrezygnowal-z-funkcji-prezesa-Idea-Banku-7547806.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Obawiam się,że nie macie tym razem racji.Zaistnie w tym przypadku = ogłoszenie.GUS PODAŁ DANE 11 SIERPNIA 2017 ROKU,CZYLI BANK ZMIEŚCIŁ SIĘ W NARZUCONYM SOBIE REGULAMINEM TERMINIE,KTÓRY UPŁYWA 10 PAŻDZIERNIKA 2017 ROKU.Ale jak Wam się uda reklamacjami wpłynąć na zmianę decyzji Banku,to bardzo dobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale gdyby taka miała być interpretacja to w pkt9. powinien być zapis "ogłoszenie zmiany wskaźnika" a nie "zmiana wskaźnika". Ten wskaźnik "sam się zmienil", a nie GUS go zmienil przez ogłoszenie, wiec zaistnienie nastapilo w lipca.
   Bank nie może (wiem, wiem bank może wszystko) dokonywać interpretacji regulaminu niezodnej z powszechnie przyjeta interpretacja slow w jezyku powszechnym zwłaszcza, ze proponowana przez Ciebie interpretacja jest latwa do zapisanie w posob o którym wspomniałem na wstępie.

   Tak wiec: piszcie reklamacje do IB poprzez bankowość elektroniczna. Im nas więcej, tym lepiej.

   Usuń
 6. Miało być:"Zaistnienie w tym przypadku = ogłoszenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie zaistnienie, to jest stan faktyczny, czyli lipiec 2017 rok, a nie ogłoszenie.

   Usuń
 7. Ktoś przyglądał się promocji ING OKO. 3 miesiące 3%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Anonimowy 16:52
   Gdzie jest ta promocja? Na stronie ING widzę tylko OKO 2%.

   Usuń
  2. Po zalogowaniu się do banku otrzymałem informacje.


   Dzień dobry,

   przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie promocję. Wystarczy, że wpłacisz minimum 100 zł na swoje Otwarte Konto Oszczędnościowe w PLN, a oprocentowanie na nim wzrośnie do 3%1 przez 3 miesiące.

   Zapisz się do promocji już dziś i zaakceptuj regulamin promocji.

   Z pozdrowieniami
   Zespół ING Banku Śląskiego

   1 3% to oprocentowanie zmienne, obliczane w skali roku na Otwartym Koncie Oszczędnościowym w PLN. Dotyczy całej kwoty oszczędności do 10 000 zł. Naliczymy je od 25 października 2017 r. do 25 stycznia 2018 r.

   Usuń
 8. Ta promocja jest tylko dla tych, co otrzymają panel powitalny w bankowości internetowej Moje ING.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...